פרופסור פרידמן ושר המשפטים דניאל עו"ד יורי גיא-רון

דווקא תפקודו של שר המשפטים כיו"ר הועדה למינוי דיינים מעיד יותר מכל על טיבן ומקורן של הרפורמות שלו הניחתות על ראשינו מדי יום ועל האינטרסים העומדים מאחוריהן. מתברר שמה שטוב, מקצועי, מוסרי וצודק לוועדה לבחירת שופטים, מאבד את הרלבנטיות שלו לגמרי כשעסקינן בוועדה למינוי דיינים. פרידמן המשפטן הנאור הפך באחת לעושה דברו של ראש ממשלה, וזאת גם במחיר של רמיסת זכויות אדם ובמקרה זה זכויות נשים.

מיום כניסתו של פרידמן ללשכת השר, לא חדלות מלהתעופף לאוויר העולם בתוך שבועות ספורים הצעות חוק, רפורמות והצהרות על שינויים מרחיקי לכת במערכת המשפט בישראל. כמעט כל בוקר נפתח עם רפורמה נוספת, חלקן ברוכות, חלקן פחות. מעין תחושה שאצה הדרך, הזמן כנראה מאוד קצר והמלאכה מרובה. די בנקל ניתן לזהות כי בבסיס כל השינויים שפרידמן מבקש להכניס ניצבת מגמה ברורה – הקטנת כוחו של בית המשפט העליון והגברת כוחם של פוליטיקאים וגורמים אחרים. 

אולם מסתבר שפרופ' פרידמן, שגם מתנגדיו יסכימו עם היותו משפטן דגול, הפך לפוליטיקאי מן השורה בבואו למנות דיינים לבתי הדין הרבניים כשאלה מכריעים בחיי כולנו,חילונים, דתיים וחרדים כאחד. חלק מהדיינים שמונו קשורים בקשרי דם או בקשרים אחרים עם פוליטיקאים ובעלי משרות ציבוריות אחרות, רק אחד מהם בעל השכלה משפטית ורובם מזוהים כחרדים. ועכשיו נשאלת השאלה איך כל זה מסתדר עם תפיסת עולמו של פרופ' פרידמן, והאם השר פרידמן נוקט כאן פרגמטיזם פוליטי. ייתכן שהשר פרידמן פעל במקרה זה כנגד עמדתו המקצועית ובעד הישרדותו הפוליטית של פטרונו? מה גם שבמאבק שעוד נכון אל מול בית המשפט העליון גויסו אולי עתה אל שורותיו, שונאיו הגדולים ביותר מן העבר – החרדים.

הדבר מקומם שבעתיים לנוכח המאבקים שמנהל פרידמן עם נשיאת בית המשפט העליון  דורית בייניש על אופיה של הועדה לבחירת שופטים ולנוכח השינויים שהוא מבקש להכניס בהרכב הועדה. שם מקשיח פרידמן את התנאים, לעיתים לצורך ולעיתים לא. להבדיל מהמינויים של הועדה למינוי דיינים, הוכיחה הועדה לבחירת שופטים, כי בחירותיה נעשו לאורך השנים בצורה מקצועית ומושכלת ובעזרת כלים לבחירה שהלכו והתמקצעו עם השנים. 

למרות זאת,השר אינו מבקש לקיים מבחני התאמה לדיינים, אינו דורש לחזור לגיליון הציונים שלהם באוניברסיטה (במידה שביקרו שם…) ולא להעביר אותם מסכת של בדיקות בציציותיהם לפני מינוי. הוא גם לא מבקש להכניס שינויים בהרכב הועדה הממנה דיינים. ככל שנכנסים להשוואה בין היחס השונה של פרידמן אל שתי הועדות האמונות על בחירת שופטים ודיינים בישראל ולתוצאות שכל אחת מהן מעמידה  (המינויים), הדבר מקומם מאוד.

כל שנותר הוא לקרוא לשר שיכלכל את צעדיו בתבונה ושימצא את דרך המלך בין שלל הרפורמות וההצעות לשינויים. בכל מקרה אל לו לפגוע במערכת היחידה שעדיין זוכה לאמון הציבור, למרות הנסיונות של חוגים שונים, שלצערי הוא תרם להם בעבר, לקעקע אמון זה.

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירת אתר אינטרנט בעזרת WordPress.com
להתחיל
%d בלוגרים אהבו את זה: